Choinka drewniana

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka także pozostałego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które rozmawiają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że dziś nie właśnie w Polsce, ale plus także pozostałych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą nowość w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zamierzały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest mocna do opisania, natomiast w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jak typy, była kolei w sferze trendów mówiących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, sposób ten bardzo dokładnie zakorzenił się w sztuce świątecznej również korzystajmy okazję, że nieprędko przeminie.